Оскарження рішень національних судів у Європейському суді з прав людини

Отримати пораду адвоката

Європейський суд з прав людини — незвичайний суд. Під його юрисдикцію підпадають 47 країн і розглядає він тільки справи громадян проти держави. В ЄСПЛ звертаються, коли національні суди не допомогли.

Рішення Європейського суду є обов’язковими до виконання. Однак домогтися позитивного рішення ЄСПЛ або хоча б розгляду справи в ньому вкрай складно — успіху досягають не більше 4% заявників.

Пояснимо чому це так і як правильно подавати скаргу, щоб збільшити шанси.

Причини відмови в ЄСПЛ

Більшу частину скарг ЄСПЛ відхиляє через недотримання процесуальних вимог.

Основні причини:

  • Недотримання термінів. Скаргу потрібно подати протягом 6 місяців з дати винесення рішення національним касаційним судом. Якщо термін сплив, відновити його неможливо. Це одна з найчастіших причин, чому ЄСПЛ відхиляє скарги.
  • Помилки в заяві. Бланк скарги в ЄСПЛ не схожий на той, який подається в національні суди. Він має чітку структуру і жорсткі вимоги до заповнення. Якщо заявник не знайомий з процедурою заповнення бланка, він в 99% випадків припускається помилки. Таку скаргу суд не приймає до розгляду, повертає її на виправлення, це займає час, і заявник ризикує пропустити терміни.
  • Невідповідність скарги Конвенції. ЄСПЛ захищає тільки ті права і свободи людини, які вказані в Конвенції про захист прав людини і протоколах до неї. Перед подачею скарги переконайтеся, що справа відноситься до сфери діяльності ЄСПЛ, інакше її не розглянуть.
  • Подача скарги без адвоката. Представляти заявника в ЄСПЛ має право тільки адвокат. Суд може дозволити заявникові захищатися самостійно, але такі випадки вкрай рідкісні.

Як подавати скаргу

Щоб правильно скласти текст скарги, потрібно вивчити такі документи:

У вас повинен бути бланк формуляра, скачаний з офіційного сайту ЄСПЛ в останній редакції. Його можна скачати в українській версії. Скачаний документ потрібно відкривати на комп’ютері. Для цього знадобиться програма Adobe Reader або Foxit Reader. Якщо у вас немає таких програм, одну з них потрібно завантажити та встановити, інакше документ не відкриється. Обидві програми у вільному доступі в інтернеті.

Виглядає формуляр так (перша сторінка):

Оскарження рішень національних судів у Європейському суді з прав людини

Заповнений бланк скарги потрібно роздрукувати та надіслати за адресою:
The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg Cedex
Якщо ваші права представляє адвокат, знадобиться довіреність. Виглядає вона так (перша сторінка):

Оскарження рішень національних судів у Європейському суді з прав людини

Адвокатська допомога

У нашій практиці були випадки, коли люди подавали скаргу із заздалегідь виграшної справи, але отримували відмову через невірно заповнену скаргу. Оскільки повторно звернутися до ЄСПЛ не можна, ми рекомендуємо не ризикувати і одразу залучати адвокатів.

Всі підготовчі роботи ми робимо за кілька днів, відправляємо скаргу в Страсбург і отримуємо на руки письмове підтвердження, що скарга подана. Це захищає вас від ризику втрати скарги і гарантує, що вона подана саме в ЄСПЛ.

Далі ми ведемо переписку з судом на українській та англійській мовах. Знаходимо, переводимо і відправляємо додаткові документи за запитом суду. Ведемо процес до заключного рішення і стежимо за його виконанням. Останнє дуже важливо — Україна знаходиться на 4 місці за невиконанням рішень ЄСПЛ, і стежити за їх виконанням необхідно.

Телефонуйте або заповнюйте форму нижче. Будемо боротися за ваші права разом!

Є питання?

Напишіть, що трапилося. Ми відповімо на пошту або передзвонимо