Оскарження результатів податкових перевірок

Отримати пораду адвоката

Як проходять податкові перевірки і як себе вести в процесі їх проведення — питання, актуальне для кожного підприємця. Хтось уже пройшов через це, хтось тільки готується, але у будь-якому випадку процедура це неприємна, і підказки юриста будуть не зайвими. Ми коротко позначимо основні моменти, які будуть вам корисні при перевірках, і розповімо, як ми зможемо допомогти.

Як часто повинні проводитися перевірки?

Почнемо з того, що згідно із законом перевірка повинна бути плановою і проводитись за спеціальним планом-графіком (ст. 77 ПКУ). Періодичність перевірок залежить від того, до якої групи ризику щодо несплати податків належить підприємство:

 • Низька — перевіряють не частіше, ніж один раз на три календарних роки.
 • Середня — не частіше, ніж один раз на два роки.
 • Висока — не частіше одного разу на рік.

Тобто, в будь-якому випадку вас не мають права перевіряти частіше одного разу на рік. Виняток — реорганізація або ліквідація підприємства.

Треба відзначити, що мова йде саме про календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня. Тобто, якщо вас перевірили в грудні 2016 року, то наступна перевірка може пройти в січні 2017 року, і це не буде порушенням. Але тоді наступна за нею перевірка повинна бути проведена не раніше січня 2018 року.

Чи можна не допустити податкову до перевірки?

Можна, якщо документи на перевірку оформлені з помилками. На підставі наказу про проведення перевірки підприємству надсилають повідомлення та копію наказу. Повідомлення має бути підписано особисто керівником перевіряючого органу або його заступником. Якщо на документі стоїть факсиміле, таке повідомлення вважається недійсним. Лист з повідомленням повинен прийти не пізніше, ніж за 10 днів до початку перевірки.

Також підприємець отримує направлення на перевірку, яке обов’язково містить:

 • дату видачі;
 • найменування органу державної податкової служби;
 • реквізити наказу про проведення відповідної перевірки;
 • найменування та реквізити суб’єкта (об’єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім’я, по батькові платника фізичної особи — платника податку);
 • мету перевірки;
 • вид перевірки (планова), підстави для перевірки;
 • дату початку та тривалість перевірки;
 • посаду і прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.

Якщо в напрямку не вистачає інформації або воно оформлено з помилками, підприємець має право не допустити податкову до перевірки.

За який період можуть перевіряти документацію?

Законодавство не обмежує терміни щодо перевіряємого періоду. Обмежувачем служать терміни зберігання документації, які становлять три роки або 1095 днів. Як тільки термін давності минув, документи можна знищити, і тоді перевірка такого періоду втрачає сенс.

Допомога адвоката

Тривала економічна криза, неоголошена війна і зниження ділової активності призвели до різкого зменшення податкових надходжень до бюджету. Це змусило податкові органи діяти активніше. Перевірки почастішали, а поведінка перевіряючих стала агресивнішою. Це підтверджують дослідження The EY Middle Market survey і наші власні спостереження.

При цьому, незважаючи на декларовану боротьбу з корупцією, інспектори не відмовилися від ідеї отримувати неправомірну винагороду за вміння закривати очі на деякі надумані порушення. Суми подяк можуть доходити до сотень тисяч гривень. Якщо підприємець відмовляється платити «подяку», в хід йдуть методи тиску і шантажу аж до відкриття кримінальної справи.

У зв’язку з цим ми рекомендуємо на кожну перевірку запрошувати адвоката. У нашій присутності інспектор не зможе натиснути на вас — наприклад, вилучити документи без відповідного акта або послатися на норму закону, яка не має до справи ніякого відношення.

Після закінчення перевірки ми аргументовано оформимо незгоду з її результатами, підготуємо правову базу для звернення до вищих інстанцій, оскаржимо податкове повідомлення-рішення. У разі, якщо досудовий розгляд не допоможе, підготуємо документи в суд.

Ми розуміємо, що державі потрібно якось наповнювати бюджет. Але впевнені, що робити це потрібно законно, не притискаючи права чесних платників податків. Якщо на носі перевірка, звертайтеся до нас — будемо боротися за ваші права разом.

Є питання?

Напишіть, що трапилося. Ми відповімо на пошту або передзвонимо