м. Київ вул. Івана Мазепи, 3-б, офіс 245
(станція метро Арсенальна)

м. Київ вул. Івана Мазепи, 3-б, офіс 245

(станція метро Арсенальна)

Банківська таємниця більше не таємниця?

До яких змін призведе Закон України «Про валюту і валютні операції»

Заказать консультацию

До яких змін призведе Закон України «Про валюту і валютні операції»

З 7 лютого в Україні суттєво зміняться особливості валютного регулювання і нагляду. Пов’язано це зі вступом в силу Закону України «Про валюту і валютні операції», прийнятого 21 липня 2018 року.
Особливий резонанс новий закон викликав через те, що багато хто побачив в ньому прямий шлях до скасування банківської таємниці.

Аналізуючи норми прийнятого акту, юристи, фінансові експерти та економісти припускають, що на ринку фінансових послуг можливі маніпуляції. Пов’язано це з тим, що в рамках здійснення валютного нагляду банки зможуть надавати інформацію, яка містить банківську таємницю.

Банківська таємниця — інформація про діяльність і фінансовий стан клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третіми особами при наданні послуг банку, і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту.

Скасування банківської таємниці як умова приєднання до стандарту CRS

За прогнозами Міністерства фінансів в 2020 Україна повинна приєднатися до міжнародної системи обміну фінансовою інформацією CRS (Common Reporting Standard).

Стандарт діє в більш ніж 100 країнах світу і передбачає автоматичний обмін фінансовою інформацією між фіскальними органами країн-учасниць.

Головна мета — боротьба з тероризмом, відмиванням грошей і ухиленням від сплати податків.

Після приєднання України до CRS Державна фіскальна служба буде автоматично отримувати дані про всі фінансові операції українців за кордоном.

Відмова від дотримання банківської таємниці — світовий тренд. І, швидше за все, Україна піде на такий крок, якщо європейські партнери висунуть таку умову.

На сьогоднішній же день говорити про повне скасування банківської таємниці ще рано, але деякі зміни вже прийняті на законодавчому рівні. Про них поговоримо більш детально.

Що зміниться на валютному ринку

Новий закон скасує декрет Кабміну “Про систему валютного регулювання і контролю”, який діяв з 1993 року, і з 7 лютого 2019 року регулюватиме всі операції на валютному ринку.

“Будуть дозволені всі операції, які безпосередньо не заборонені законом” — основний посил нового закону.

Так які ж зміни чекають українців, починаючи з 7 лютого 2019 року?

Бізнес:

 • продовжений граничний термін здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами зі 180 днів до 365 днів;
 • відмінений валютний нагляд для експортно-імпортних операцій до 150 тис. грн.;
 • спрощена процедура залучення іноземних інвестицій — для юридичних осіб будуть діяти електронні ліміти;
 • скасовано норму про реєстрацію в НБУ залучених іноземних кредитів;
 • передбачена можливість відкриття рахунків в банках інших країн.

Фізособи:

 • відмінений валютний контроль на покупку і переказ валюти в еквіваленті до 150 тис. грн. в день;
 • з’явиться можливість online купувати валюту в еквіваленті до 150 тис. грн. в день;
 • дозволено укладати накопичувальні договори страхування у валюті;
  спрощена процедура відкриття рахунків в іноземних банках, розміщення депозитів і т.д;
 • встановлений ліміт для поштових переказів до 10 тис. євро в еквіваленті.

Крім того, Нацбанк закріпив за собою право вводити обмежувальні заходи на валютному ринку в разі появи загрози для фінансової стабільності держави.

В цілому прийнятий закон покликаний спростити і легалізувати систему валютних операцій в Україні, а також надати українцям законну можливість відкривати рахунки в іноземних банках і зберігати там свої заощадження. Основним питанням, на яке слід звернути увагу, це законність походження капіталу.

Валютний нагляд як інструмент відкриття банківської таємниці

Валютний нагляд — система заходів, спрямованих на дотримання суб’єктами валютних операцій і уповноваженими установами валютного законодавства.

Згідно прийнятого закону органами, які здійснюють валютний нагляд, є Національний банк України і Державна фіскальна служба.

Всі банки, організації і установи, що працюють на валютному ринку, повинні будуть надавати НБУ інформацію щодо проведених операцій.

Тобто, і Нацбанк і ГФС матимуть доступ до інформації про проведені валютні операції українців. Відповідно, банківська таємниця стає все менш і менш захищеною.

Підтвердження законності своїх фінансів — те, про що варто подбати

З 7 лютого операції з валютою будуть спрощені, зняті обмеження для розміщення капіталу за кордоном, буде збільшений поріг допустимої суми для грошових переказів.

Проте спроститься доступ до інформації про клієнта і його валютні операції. Відповідно, особливу увагу слід приділити документальному підтвердженню законності походження коштів.

Банки та інші установи, які будуть проводити валютні операції, матимуть право вимагати у клієнтів підтверджуючі документи. Природно, питання будуть викликати пересилання або розміщення великих сум.

Беручи до уваги, що прийнятий Закон України “Про валюту і валютні операції” повинен бути підкріплений великим переліком нормативних актів Нацбанку, перш, ніж планувати великі валютні операції, краще проконсультуватися з професійним юристом. Тому як проблему краще передбачити і не допустити.

Анонсоване приєднання України до міжнародної системи обміну фінансовою інформацією CRS в 2020 році надасть автоматичний доступ фіскальних органів до фінансової інформації клієнтів банків. Практично, це прямий шлях до скасування банківської таємниці.

Але вже сьогодні на законодавчому рівні Нацбанк і Державна фіскальна служба закріпили за собою право отримувати інформацію про валютні операції клієнтів банків. Можливо, це і загальноєвропейська тенденція, але у більшості українців вона викликає недовіру. В першу чергу, через побоювання можливих маніпуляцій з отриманою інформацією. Адже людський фактор ще ніхто не відміняв. А також через недосконалість українського законодавства і його невідповідності європейським стандартам.

Кваліфікована консультація юриста допоможе вам краще орієнтуватися в нововведення на фінансовому ринку і вибрати найбільш вигідний законний спосіб розміщення свого валютного капіталу.

Є питання?

Зателефонуйте або залиште заявку. Ми з Вами зв’яжемося найближчим часом

Заказать консультацию