м. Київ, вулиця Панаса Мирного 28-а, оф. 157

м. Київ, вулиця Панаса Мирного 28-а, оф. 157

Сімейне насильство

Докази і способи боротьби

Заказать консультацию

Почнемо ми з головної тези: сімейне насильство — це злочин, а не жарти з народного фольклору. Адже ви, напевно, не раз чули про те, що б’є, значить, любить, або милі сваряться — тільки тішаться.

Так ось, за даними громадської організації «Ла Страда — Україна» щохвилини в Україні від домашнього насильства страждають 3 жінки. Більше 1,1 млн. українок щорічно стикаються з фізичною та сексуальною агресією і тиском в сім’ї. Від домашнього насильства в Україні щорічно гине 600 жінок. Щороку 3 млн. дітей стають жертвами або свідками сімейного насильства. Серед загальної кількості заяв в поліцію — 9% від чоловіків.

Тобто, кожну хвилину в українських сім’ях відбувається злочин. Страждають жінки, діти, чоловіки. Навряд чи вийде повністю викорінити це зло з суспільства, але мінімізувати можна. Для цього необхідно знати свої права, вміти цими правами користуватися, а також знати, куди звертатися за допомогою і захистом.

Законодавче визначення насильства в сім’ї

11 січня цього року вступили в силу Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», а також Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами».

Найголовніше в прийнятих законах те, що насильство в сім’ї тепер є кримінальним злочином. Відтепер законами України передбачено визначення домашнього насильства.

Насильство в сім’ї тепер є кримінальним злочином

Домашнє насильство — умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства по відношенню до дружини (чоловіка) або колишньої дружини (чоловіка), іншої особи, з яким винний перебуває (перебував) в сімейних чи близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя.

Одним з головних змін є те, що насильством в сім’ї тепер є не тільки синці та побої, а й психологічний тиск, схиляння до інтиму або економічні обмеження.

Насильством в сім’ї тепер є не тільки синці та побої, а й психологічний тиск, схиляння до інтиму або економічні обмеження

За порушення закону винуватцю загрожує:

 • від 150 до 240 годин громадських робіт;
 • арешт на строк до шести місяців;
 • обмеження волі на строк до п’яти років;
 • позбавленням волі на строк до двох років.

Жертвами насилля тепер визнаються і всі родичі

Прийнятим законом також вводиться кримінальна відповідальність за примус жінки до аборту без її згоди, примус до шлюбу або співжиття.

Законодавством розширено перелік осіб, яких можна вважати жертвами домашнього насильства. Відтепер це не тільки чоловік і дружина, але і всі родичі, а також чоловіки і жінки, які спільно проживали, але не перебували в шлюбі.

Жертва насильства в сім’ї — це член сім’ї, який постраждав від фізичного, сексуального, психологічного чи економічного насильства з боку іншого члена сім’ї.

Також за всіма статтями посилюється покарання за домашнє насильство, жертвами якого стали діти. Постраждалою дитиною відтепер вважається така дитина, яка або піддавалася домашньому насильству, або стала його свідком.

Форми сімейного насильства

Відповідно до прийнятого закону домашнє насильство може проявлятися в декількох формах.

 1. Психологічне насильство — образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші дії, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль репродуктивної форми (про аборт пам’ятаєте?). Якщо такі дії спричинили у потерпілого побоювання за свою безпеку або за безпеку третіх осіб (батьків або дітей, наприклад), спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю людини, то потерпілий став жертвою психологічного насильства.
 1. Сексуальне насильство — будь-які дії сексуального характеру, вчинені щодо повнолітньої особи без її згоди або щодо дитини, незалежно від її згоди, або в присутності дитини. Примус до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, в тому числі, вчинені щодо дитини або при ній.
 1. Фізичне насильство — ляпаси, стусани, штовхання, щипання, порка, укуси, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, катування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпеці, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
 1. Економічне насильство — умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, грошових коштів і документів або можливості користуватися ними, залишення без нагляду або піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування або реабілітації, заборона на роботу, або примус до праці, заборона на навчання та інші правопорушення економічного характеру.

Приклад з життя: Сім’я з чотирьох осіб: чоловік, дружина, свекруха, дитина. Свекруха невістку ненавидить, постійно “накручуючи” свого сина проти дружини. Він провів у в’язниці досить багато часу, схильний до насильства і має нестабільну психіку.

Жінка — пригнічена, невпевнена в собі, залякана. У родині постійні скандали при дитині. Свекруха хоче вигнати з дому невістку, залишивши онука у себе.

Методи досягнення мети — домашнє насильство. В останній раз жінку врятували сусіди, коли закривавлену і роздягнену взимку знайшли на вулиці і відвезли в лікарню. Били її чоловік і свекруха. У поліцію вона не заявила, бо боїться.

Найстрашніше, що одного разу дитина може назавжди залишитися без матері. Вона, як і багато жертв домашнього насильства, боїться заявити в поліцію і захистити себе. Про цю проблему говорять і психологи, і юристи, і правозахисники.

Прийнятий закон дозволяє третім особам запобігти і зупинити прояв домашнього насильства. Головне тут — не залишатися байдужим і звернутися до відповідних органів. Можливо, цим ви врятуєте чиєсь життя і послужите закону.

Що робити, якщо ви зіткнулися з насильством в сім’ї

Багато правозахисних організацій розробили цілі переліки рекомендацій про те, що робити, якщо ви зіткнулися з домашнім насильством.

Пам’ятайте, що ваша безпека і безпека ваших дітей залежить від вас, тому:

 • зберіть в одне місце цінні речі, документи та гроші;
 • заздалегідь визначте місце, де ви зможете сховатися в разі небезпеки;
 • попередьте друзів і родичів;
 • поговоріть із сусідами, вони повинні викликати поліцію, якщо почують шум;
 • заздалегідь продумайте, як ви зможете зафіксувати насильство — фото, відео, диктофон;
 • ключі від машини і будинку повинні бути в легкодоступному місці;
 • в критичній ситуації уникайте залишатися з кривдником у ванній, на кухні;
 • якщо ситуація загрожує вашому життю, то покиньте будинок без документів і речей.

Продумайте, як ви зможете зафіксувати насильство — ці докази знадобляться у суді

Звертайтеся в поліцію:

 • якщо ситуація загрозлива і виходить з-під контролю;
 • вимагайте у поліцейських зафіксувати наявність тілесних ушкоджень;
 • не бійтеся вимагати у поліцейських забрати кривдника;
 • якщо випадок не перший, то скажіть про це поліцейським, дайте контакти свідків;
 • запишіть номер протоколу, а також імена, прізвища та телефони поліцейських;
 • напишіть заяву в поліцію.

Як захистити себе в суді: поради адвоката

Новий закон передбачає спеціальні заходи щодо протидії домашньому насильству. Це:

 • терміновий заборонний припис щодо кривдника;
 • обмежувальний припис щодо кривдника;
 • постановка кривдника на профілактичний облік і проведення з ним профілактичної роботи;
 • спрямування кривдника на проходження спеціальної програми.

Заяву до суду може подати особа, яка потерпіла від домашнього насильства (її батьки чи законні представники).

Більш детально розглянемо на прикладі видачі обмежувального припису щодо кривдника. Ця категорія справ розглядається в порядку окремого провадження, тому до заяви пред’являються мінімальні вимоги щодо змісту.

Що в обов’язковому порядку повинно бути зазначено в заяві:

 • найменування суду, до якого подається заява;
 • прізвище, ім’я та по батькові заявника;
 • адреса, поштовий індекс і контактна інформація;
 • дані батьків або законних представників дитини — жертви домашнього насильства;
 • обставини, які свідчать про необхідність видачі судом обмежувального припису і підтверджують докази. Якщо немає можливості надати суду докази, то ваш адвокат може клопотати про їх витребування.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір» в даному випадку заявник судовий збір не платить, тому квитанції про сплату судового збору не потрібно.

Допомогти в складанні заяви до суду, а також представляти в суді інтереси потерпілого може адвокат.

Зверніть увагу на те, що найбільш ефективну міру обмеження має обрати сам заявник і вказати про це в прохальній частині поданої заяви.

Для кривдника законом передбачені такі обмежувальні заходи:

 • заборона жити разом з потерпілим;
 • усунення перешкод в користуванні спільним майном;
 • обмеження спілкування з потерпілою дитиною;
 • заборона наближатися на певну відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
 • заборона особисто або через третіх осіб розшукувати потерпілого, якщо він за власним бажанням перебуває в місці, невідомому кривдникові, переслідувати його і будь-яким способом спілкуватися з ним;
 • заборона вести переписку, телефонні переговори з потерпілим особою або контактувати з ним через інші засоби зв’язку особисто або через третіх осіб.

Обмежувальний припис видається на термін від одного до шести місяців.

Справа про видачу обмежувального припису розглядається судом не пізніше 72 годин після надходження заяви. Неявка кривдника до суду не перешкоджає розгляду справи.

Заявник повинен надати суду докази вчинення домашнього насильства. Якщо ж заявник не доведе факти, на які посилається в заяві, або суд встановить невідповідність заявленого обмежувального припису конкретним обставинам справи, то заява не буде задоволеною. Тому, щоб бути впевненим у правильності складання заяви, наявності всіх доказів, краще відразу звернутися за допомогою до професійного адвоката.

Юридичний супровід і допомога адвоката важливі ще й тому, що заявником виступає людина, яка постраждала від домашнього насильства, тобто жертва. І навряд чи у неї будуть сили зустрітися зі своїм кривдником в суді. Кращим рішенням в цьому випадку буде представлення інтересів постраждалої особи в суді адвокатом без її особистої присутності.

На початку статті ми, пославшись на статистику, говорили про те, що кожну хвилину в українських сім’ях відбувається насильство. На жаль, багато жертв домашнього насильства воліють про нього мовчати. Причин для цього безліч. Але це мовчання може призвести до трагічних наслідків. Тому, якщо ви зіткнулися з будь-якою формою насильства або стали свідками, то перше, що необхідно зробити — це подзвонити в поліцію і підшукати адвоката. Бережіть себе і своїх близьких.

Є питання?

Зателефонуйте або залиште заявку. Ми з Вами зв’яжемося найближчим часом

Заказать консультацию

Користуючись нашим веб-сайтом, ви даєте згоду на використання і зберігання файлів cookie на вашому пристрої. Ви можете переглядати наш веб-сайт без використання файлів cookie, але при цьому деякі сервіси будуть обмежені.
Щоб дізнатися більше про файли cookie, перейдіть за посиланням.