Адвокат по спадкових справах

Як в Україні отримують спадок

Отримати пораду адвоката

Спадкові справи завжди вважалися одними з найскладніших в юридичній практиці. Вони пов’язані зі сперечаннями між потенційними спадкоємцями, а це вимагає пошуку і підготовки маси складних юридичних документів. Ще одна складність спадкових спорів в тому, що вони затягнуті в часі — оформлення спадщини у нотаріуса часто переростає в судовий процес у цивільних справах і може тривати роками. На спадкових справах спеціалізується адвокат зі спадку.

Що таке спадкування?

Під спадкуванням розуміють перехід не тільки майнових прав померлого, а й його обов’язків та зобов’язань в повному обсязі. Тобто, неможливо щось «потрібне» прийняти у спадок, а «непотрібні» борги залишити. Правда, борги доведеться сплатити лише в тій частині, яку покриє успадковане майно.

Відповідно, перш, ніж приймати спадщину або відмовлятися від неї, треба уважно вивчити всі обставини, пов’язані зі спадком. Часто так буває, що боротьба за спадок не дає нічого, крім клопоту та сварок з рідними.

Якщо у померлої людини є майно, але:

  • немає спадкоємців і заповіту;
  • всі спадкоємці позбавлені права спадкування або відмовилися від нього;
  • все заповідано саме державі,

тоді майно переходить у державну власність. Це станеться і в тому випадку, якщо пропустити встановлений законом 6-ти місячний термін для заяви про свої права на спадщину. Але навіть в цьому випадку звернення до адвоката у спадок може допомогти.

У праві спадкування може бути відмовлено в разі негідної поведінки спадкоємця, особливо при спадкуванні за законом, а не за заповітом.

Спадкування за законом

Спадкування за законом (ст. 524 ЦК) відбувається, коли:

  • заповіту немає;
  • заповіт складено на частину майна;
  • заповіт визнано недійсним;
  • спадкоємець за заповітом відмовився від прав успадкування або помер.

У цьому випадку права спадкування передаються по закону так званим чергам спадкоємців.

Перша черга включає всіх дітей (рідних, усиновлених або зачатих до моменту смерті), чоловіка (дружину) і батьків (усиновлювачів) померлого. Причому, спочатку визначається частка майна, що належить чоловікові (жінці), що бере участь у спадкуванні, а вже потім решта ділиться порівну між усіма претендентами. Якщо хоча б хтось із першої черги вступає в спадок, більш далекі родичі розраховувати на нього не можуть.

Якщо ж перша черга відсутня, відмовляється від прав успадкування або позбавлена ​​їх законом чи заповітом, можна говорити про другу чергу спадкування: сестри, брати, дідусі та бабусі померлого. При цьому є нюанси, якщо його батьки жили в цивільному шлюбі.

Всі претенденти однієї черги залучаються до процедури успадкування одночасно, але є «позачергова» категорія спадкоємців: непрацездатні люди (пенсіонери, інваліди, діти до 16 років), що знаходилися на утриманні спадкодавця не менше року до його смерті. Вони рівноправно входять в будь-яку чергу, яка першою залучається до спадкоємства.

Всі ці нюанси, як і інші тонкощі, властиві конкретній ситуації, помітить і підкаже адвокат по спадкових справах. Як, наприклад, те, що предмети домашнього вжитку успадковуються по відмінному від іншого майна алгоритму.

Спадкування за заповітом

Заповіт регламентується, насамперед, статтями 541- 543 ГК: він повинен бути встановленої нотаріальної форми і підписаний особисто дієздатною на момент складання особою. Спадкоємцем за заповітом може стати будь-яка людина, що не має прямої заборони, будь то іноземець або особа без громадянства, а також юридичні особи і держава.

Спадкодавець не зобов’язаний дотримуватися черговості, встановленої законом. Більш того, він може позбавити спадщини будь-якого законного претендента, як вказавши його ім’я, так і промовчавши: коли все заповідається одній людині, інші автоматично позбавляються спадкових прав.

Однак закон накладає певні обмеження, встановлюючи обов’язкову частку у спадщині для неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка чи жінки, батьків та утриманців: їм належить 2/3 від тієї частки, яка дісталася б їм за законом. Це, звичайно, часто є причиною судових розглядів, успіх яких безпосередньо залежить від професіоналізму і досвіду адвоката у спадкових справах.

Вступ до права спадкування, як і відмова від нього, мають складні алгоритми і масу нюансів в кожному конкретному випадку. Всю процедуру успадкування, особливо при наявності спірних питань і великого числа претендентів, неможливо самостійно вивчити за статтями ГК або за популярними оглядами в інтернеті. Та й ціна питання, як реальна, грошова, так і моральна занадто велика, щоб братися за нього самостійно. Тому, щиро бажаючи всім безпроблемного отримання спадщини, так само щиро рекомендуємо залучати до співпраці професійних адвокатів зі спадку.

Є питання?

Напишіть, що трапилося. Ми відповімо на пошту або передзвонимо