Дорогі діти. Адвокат по аліментах про те, що повинна отримати дитина після розлучення батьків

Статья для матерей

Замовити консультацію

Так історично склалося, що після розлучення діти зазвичай залишаються з матір’ю. На неї лягає турбота про їхнє виховання, освіту, лікування. Батько ж найчастіше умиває руки і відмовляється навіть платити законні аліменти. Про те, як мамі домогтися законних виплат і забезпечити дитину, розповідає адвокат по аліментах.

Проблеми з виплатами та шляхи їх вирішення

Статистика виплат по аліментах в Україні вкрай невтішна. За останні три роки кількість розглядів по таких справах досягла 300 тис. і склала близько 5% від кількості всіх цивільних справ України. Та найгірше те, що близько 80% батьків, за даними виконавчої служби, ухиляються від виплат, призначених їм судом.

Причина такої поведінки банальна — чоловік упевнений, що гроші підуть не на користь його дитині, а будуть використані колишньою дружиною на власні потреби. При цьому рівень доходу батька не впливає на бажання платити — цього однаково не люблять робити ані заможні батьки, ані ті, у кого рівень доходу нижче середнього.

На сторону матерів стає українське законодавство. У червні 2017 року прийнято новий закон №4928 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення захисту права дитини на належне утримання», в якому враховано небажання батьків утримувати дитину та вжиті заходи.

За новим законом аліменти, що виплачуються на дітей, є їх особистою власністю..

Вони можуть не тільки брати участь в їх розподілі, але і самостійно отримувати виплати, навіть будучи неповнолітніми. Якщо ж аліменти отримує мати, вона зобов’язана використовувати їх тільки за цільовим призначенням.

Будемо сподіватися, що ця норма зніме питання про використання «дитячих» грошей і забезпечить регулярність їх надходжень. Але парламентарії планують додатково «простимулювати» недбайливих платників аліментів та пропонують цілий пакет законів для забезпечення своєчасності їх сплати. За порушення каратимуть:

  • нараховуватимуть пеню на борг по аліментах: рік прострочення збільшить їх суму на 20%, 2 і більше років — на 30%, більше 3-х років — на 50%;
  • обмежуватимуть неплатника в правах: позбавлятимуть роботи держслужбовців, права участі у виборах, права виїзду за кордон і навіть водійських прав;
  • вводитимуть кримінальну відповідальність за ухилення від соціальних робіт, арешт всіх рахунків і майна, якщо є заборгованість по виплаті аліментів.

Так що несплата аліментів з морально неприємної стає матеріально невигідною. А процедура їх стягнення прискорена і спрощена завдяки новому алгоритму — судовому наказу.

Розміри аліментів в 2018 році

Новий закон передбачає поступове збільшення нормативів виплат по аліментах. Мінімальний розмір зараз підвищений з 30% до 50% від суми прожиткового мінімуму, і в залежності від періоду нарахування та віку дитини в 2018 році сума щомісячних мінімальних виплат по аліментах складе:

Вік дитини Період з 01.01.2018 Період з 01.05.2018  Період з 01.12.2018
до 6 років 746,0 грн. 779,5 грн. 813,0 грн.
з 6 до 18 років 930,0 грн. 972,0 грн. 1013,5 грн.

 

Максимальний розмір аліментів не буде перевищувати 10 прожиткових мінімумів і наступних сум:

Вік дитини Період з 01.01.2018 Період з 01.05.2018  Період з 01.12.2018
до 6 років 14920,0 грн. 15590,0 грн. 16260,0 грн.
з 6 до 18 років 18600,0 грн. 19440,0 грн. 20270,0 грн.

 

Поряд з цією методикою, адвокат по аліментах може запропонувати стягувати їх традиційно, виходячи з доходу платника. На 1 дитину ця сума становить до 25%, 2-х — до 33% і на 3-х дітей і більше — до 50% від сукупного доходу батька.

Однак методика нарахування аліментів у відсотковому відношенні від доходу ефективна, коли всі вони — легальні. Наприклад, аліменти в США (враховують, до речі, разом з потребами дитини і потреби його матері) розраховуються від всіх доходів батька. В якості аліментів сплачується відсоток від загальної суми його заробітків. Такий підхід справедливий і повністю захищає інтереси дитини: якщо вона звикла до спеціалізованій школі і відпочинку (з мамою!) На Лазурному узбережжі, то батьків зобов’язують підтримувати цей рівень життя.

В Україні ситуація інша: «сірі» доходи батька часто набагато перевищують офіційні. Тому консультація у адвоката по аліментах допоможе визначитися з вибором методики.

Він же допоможе і під час судового процесу, де буде визначатися конкретна сума аліментів на дитину, якщо сторони не домовляться самі. При цьому, крім загального (але офіційного!) щомісячного доходу платника, буде враховуватися наявність у нього нерухомості і загальний рівень забезпеченості дітей з урахуванням витрат на навчання і лікування.

Коригування сум виплат

Розмір нарахованих аліментів не є догмою і може бути збільшений, якщо дитина потребує додаткового лікування або навчання, а також при зростанні сукупного доходу платника або інфляції.

Нам запам’ятався такий випадок: мати 2-х дітей, отримуючи аліменти від їхнього батька, успішного дизайнера, звернулася до адвоката по аліментах. Колишній чоловік, проживаючи в тій же квартирі, не платив за неї і безсовісно користувався всім — від речей до продуктів, посилаючись на зайнятість. Документально обґрунтувавши збільшення доходів батька, як і одноосібні витрати матері по квартплаті і навчанні старших дітей, адвокат виграв позов щодо збільшення аліментів.

Кожна конкретна ситуація вимагає свого підходу і рішення, але наостанок хотілося б дати загальну юридично-психологічну пораду.

Питання аліментів часто використовується колишнім подружжям для зведення рахунків, а особисті образи і амбіції ставляться вище інтересів дітей. Намагайтеся ні за яких обставин не робити дітей заручниками з’ясування відносин батьків. Коли батько бачиться з дитиною, і навіть подарунки йому вручає в присутності адвоката, це некорисно всім.

Крім того, в наш час соціальних мереж і миттєвого поширення інформації, слід виважено робити публічні заяви на тему сімейних проблем — зло, як і добро, повертається бумерангом. Та й практика адвоката по аліментах показує, що в 50% випадків питання про суму аліментів успішніше вирішується шляхом переговорів. Лояльні відносини колишнього подружжя — надійна основа хорошого життя їхніх дітей, в тому числі — і матеріального.

Ваш Олексій Гаєвський,  засновник АО LS-GROUP, адвокат

Є питання?

Поділіться деталями. Ми з Вами зв'яжемося найближчим часом