Адвокат у кримінальних справах.
Про те, як не потрапити у в'язницю через найманого директора
Стаття для власників бізнесу
Важливо знати
- Підозрюваний чи обвинувачений має право спілкуватися з адвокатом без обмеження в часі;
- Підозрюваний, має право отримати консультацію адвоката негайно після затримання;
- Договір з кримінальним адвокатом можуть укласти родичі або друзі, співробітники (за згодою підзахисного);
- Ви маєте право на безкоштовного адвоката;
- Слідчі дії щодо підзахисного проводяться за участю адвоката;
- Адвокат може збирати докази;
- Адвоката можуть допитувати у справі клієнта;
- Документи адвоката у справі не можуть бути оглянуті або вилучені;
Перелік економічних порушень в бізнесі, за які передбачено кримінальну відповідальність, досить великий. Незаконні підприємництво, банківська діяльність, отримання кредиту, використання товарного знаку та авторських прав — все це карається законом. Так само, як і фіктивне банкрутство, легалізація незаконних коштів, всі види крадіжок, шахрайства, розтрат і багато іншого.
Але найбільш часте порушення в господарській діяльності — ухилення від сплати податків та інших обов’язкових платежів. Згідно з офіційною статистикою, в 2017 році в Україні було зареєстровано 838 таких кримінальних справ. У більшості з них винен не господар бізнесу, а наймана адміністрація.
Показові випадки з кримінальної практики
- Приклад 1. Уявне банкрутство. У підприємства були фінансові складності, і генеральний директор прийняв рішення — взяти кредит в банку на розвиток бізнесу. Через рік стало зрозуміло, що виплатити кредит підприємство не зможе. Тоді директор, порадившись зі співробітниками, вирішив довести підприємство до банкрутства. Він вивів гроші за підробними рахунками на рахунки інших осіб, разом зі співробітниками влаштував в офісі пожежу, а потім взяв довідку про те, що вся бухгалтерська документація згоріла. Продав активи, що залишилися, за мінімальною ціною і повідомив банку, що виплатити кредит не зможе. Банк почав розслідування, в ході якого виявив ознаки фіктивного банкрутства, а потім юристи банку переконливо довели провину директора. Підприємство в буквальному сенсі згоріло, засновники залишилися ні з чим, директор «заробив» 7 років в’язниці.
- Приклад 2. Маніпуляція активами. У підприємства на балансі значився верстат ринковою вартістю 50 тис. грн. Для отримання кредиту статутний фонд збільшили, змінивши вартість верстата на 500 тис. грн. Факт не підтвердили документально. Виплата траншей по кредиту перевищувала можливості підприємства, і зрив платежів призвів до перевірки, а потім до виявлення маніпуляції з основними засобами. Результат сумний: на директора відкрили кримінальну справу, бізнес заарештували до з’ясування обставин.
При несплаті податків в сумі, що перевищує 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, настає кримінальна відповідальність. У 2018 році цей «поріг» дорівнює 881 000 грн.
- періодично проводити аудиторські перевірки: вони дають рекомендації щодо усунення виявлених помилок бухгалтерського та податкового обліків;
- всі договори підписувати тільки після візи юристів;
- перевіряти надійність і легальність всіх контрагентів;
- зберігати первинні і звітні бухгалтерські документи, робити все, щоб відновити їх у разі втрати або знищення;
- зобов’язати бухгалтера (касира) приймати до оплати тільки завізовані довіреною особою рахунки, забезпечивши контроль витрат;
- відстежувати щоденний прихід коштів і контролювати дотримання термінів платежів;
- вникати в усі фінансові схеми роботи підприємства і затверджувати їх тільки після того, як стане зрозумілою законність і вигода цих схем для підприємства.
Займатися бізнесом і зовсім нічого не порушити неможливо. Людський фактор і недосконалість законів тому причина. Але мінімізувати ризики бізнесу, не доводячи їх до катастрофічних, можна і треба. Застосувавши вищеописані рекомендації, ви захистите свій бізнес від розорення, а себе — від проблем з законом.
Є питання?
Напишіть, що трапилося. Ми відповімо на пошту або передзвонимо