Отримання спадщини за заповітом

Процедура, строки, документи

Замовити консультацію

Всі ми —  лише гості в цьому світі. І йдемо з нього так само, як і приходимо — з порожніми руками. А як же бути з нажитим добром? Приблизно 30% людей своє майно заповідають.

Що таке заповіт і як він виглядає?

Згідно ст. 1233 Цивільного кодексу України (ЦКУ), заповітом називається розпорядження спадкодавця, складене їм на випадок своєї смерті. Воно стосується його майна, а також прав і обов’язків, які йому належать або можуть належати в майбутньому.

Ті, хто ніколи не стикався з заповітами, навіть не уявляють, наскільки багато їх різновидів існує. Заповідати можна все майно або його частину; всім родичам, одному або зовсім сторонній людині; з умовою, відмовою, підпризначенням і навіть таємно. Загалом, заповіт може висловлювати будь-яку особисту волю дієздатної людини в рамках глави 85 ЦКУ, і тому не має єдиної встановленої форми. Головне, щоб документ був складений письмово, із зазначенням місця і дати, і завірений нотаріусом. Наприклад, так:

м. Вишгород, дві тисячі вісімнадцятого року, липня місяця, 4 числа.

Я, Заповітний Заповідач Заповідачевич, що народився 8 вересня 1935 року в м. Вишгород Київської області, живу в м. Вишгород, вул. ———-, 3, на випадок моєї смерті роблю такі розпорядження:

  1. Належний мені будинок і прилеглу земельну ділянку, що знаходяться на території Вишгородського району в селі Нові Петрівці, сільської ради села Нові Петрівці Вишгородського району Київської області по вул. ______________, що належать мені на підставі: ________________ (повний перелік документів) заповідаю своїй дочці Заповітній Зінаїді Заповідачевні.

Зміст статей 1234, 1241, 1254 Цивільного кодексу України мені нотаріусом роз’яснено в повному обсязі.

Заповіт прочитано вголос особисто мною, Заповітним Заповідачем Заповідачовичем, і мною підписано власноруч, в присутності нотаріуса, в приміщенні Вишгородської державної нотаріальної контори (м. Вишгород, вул. Київська, 5) о 14 годині 27 хвилин.

На моє прохання заповіт виготовлено нотаріусом за допомогою загальноприйнятих технічних засобів.

Заповіт складено та підписано в двох примірниках, один з яких залишається в справах державної нотаріальної контори, другий видається заповідачу.

Підпис: _____________ Заповітний Заповідач Заповідачевич

4 липня 2018 року ця заповіт посвідчено мною, Івановим І.І., державним нотаріусом Вишгородської державної нотаріальної контори.

Заповіт записано мною, нотаріусом, зі слів Завітного Заповідача Заповідачевича.

Заповіт до підписання прочитано вголос заповідачем гр. Заповітним Заповідачем Заповідачевичем і підписаний особисто ним в моїй присутності.

Особу заповідача встановлено, дієздатність його перевірено.

Зареєстровано і внесено до реєстру під № 987.

Державний нотаріус: _____________ Підпис, прізвище, печатка

Як вступати в спадщину за заповітом

Ось таким або подібним заповітом залишено спадок. Як же вступити в спадщину за заповітом, і що для цього необхідно зробити?

Спадщина вважається відкритою в день смерті спадкодавця (або визнання судом його померлим) в останньому місці його проживання. Там, а тепер і в будь-якому населеному пункті України, необхідно зробити наступне:

Крок 1. Подати нотаріусу заяву про претензії на спадщину.

Ось його зразок, встановлений Мін’юстом України:

Вот его образец, установленный Минюстом Украины:

Отримання спадщини за заповітом

У сільській місцевості, де немає нотаріуса, прийняти таку заяву може уповноважений співробітник органу місцевого самоврядування.

З подачею заяви про бажання вступити в спадщину за заповітом, відкривається спадкова справа, яка і запускає механізм вступу в спадкування за заповітом.

Строки

Подати таку заяву необхідно не пізніше 6-ти місяців з дня відкриття спадщини. Існує хибна думка, що не протягом, а після 6 місяців. Насправді через 6 місяців з моменту відкриття спадщини нотаріус вже видає свідоцтво про право на спадщину. А якщо цього терміну буде чекати потенційний спадкоємець, він просто залишиться ні з чим. Якщо ж встановлений строк пропущено з поважної причини (хвороба, відрядження, служба в армії, перебування у в’язниці), по суду його можна продовжити. Але подовжується термін тільки один раз.

Крок 2. Зібрати документи, які забезпечать право на спадщину.

Це, перш за все, сам заповіт. Краще, коли він є, але й відсутність його не критична: нотаріус перевірить його наявність, дійсність і реєстрацію по Спадковому реєстру. Там же можна перевірити і коло спадкоємців, і наявність майна, яке заповідається.

Крім цього, найчастіше необхідно надати такі документи:

  • паспорт спадкоємця і ІПН;
  • документи про родинний зв’язок з спадкодавцем.

Як правило, для дітей це — свідоцтво про народження, для чоловіка або дружини — свідоцтво про шлюб або його розірвання. Іноді ступінь споріднення встановлює суд, і в такому випадку надається його рішення;

  • оригінал свідоцтва про смерть спадкодавця або рішення суду про визнання його таким;
  • документальні підтвердження місця відкриття спадщини.

З 2018 року для його підтвердження достатньо однієї довідки про реєстрацію/ останнє місце проживання, виданої виконавчим органом сільської, селищної або міської ради та сільським головою.

Можливо нотаріус використає «форму про зареєстрованих осіб» (раніше форма №3). Якщо права на її роздрукування у нього немає, доведеться отримувати за запитом безкоштовно, але це довго. У Києві цю форму зараз видають у Центрі Надання Адміністративних Послуг. Інформацію про графік роботи ЦНАП та про їхнє розташування можна отримати на сайті http://ac.dozvil-kiev.gov.ua/.

  • виписка з реєстру БТІ (раніше називалася довідкою-характеристикою), береться, якщо успадковується нерухомість. Крім того, потрібна експертна оцінка нерухомості.
  • виписка з земельного кадастру береться, якщо успадковується земля. Для її отримання необхідна довідка про обмеження прав на земельну ділянку і її нормативно-грошова оцінка.

Отримання спадщини за заповітом

– документи, що підтверджують право власності на успадковане майно (рухоме і нерухоме): договір купівлі-продажу, обміну, дарування, свідоцтво про право на спадщину, судові рішення про визнання права на майно, державні акти на землю або сертифікати на земельні паї і т. д.

Потрібно бути готовим до того, що процес збору документів, особливо у випадку з нерухомістю та землею, тривалий, виснажливий і доволі дорогий.

Якщо потрібно, ви можете віддати збір документів про право власності нам.

Крок 3. Оплата податку, передбаченого законом.

З 2018 роки не платять податок на доходи фізичних осіб (ПДФО, колишній прибутковий) спадкоємці 1 і 2 ступеня споріднення (1 діти, батьки, чоловік, 2 — брати і сестри, бабусі і дідусі). Його не платять так само інваліди 1 групи, діти-сироти, інваліди та такі, чиї батьки позбавлені батьківських прав (якщо спадщина не в цінних паперах, страховці і т. п.). Всі інші платять ПДФО за ставкою 5% від експертної оцінки спадщини. Для нерезидентів і закордонної спадщини ставка буде вже 18%.

Гроші з урахуванням держмита можуть вийти чималі, але платити доведеться: нотаріус інформує податкову інспекцію про видачу свідоцтва. Його послуги теж платні. У приватного нотаріуса — дорожче, але зручніше, у державного — все навпаки. Шукайте оптимальний варіант ціна-якість.

Крок 4. Отримання свідоцтва про право на спадщину.

Варто врахувати, що з цього моменту є тільки доба на сплату ПДФО. Спізнюватися дуже не рекомендуємо: пеня може досягти половини суми податку.

На закінчення хочеться попередити спадкоємця, навіть єдиного за заповітом, навіть 1ступеню спорідненості: можливе отримання тільки частини спадщини. Посилання на ст.1241 ЦКУ є в прикладах заповіту і заяви. Вона гарантує особам певних категорій частку в будь-якій спадщині.

Цей окремий випадок ми розглянемо в окремій статті, а всім спадкоємцям бажаємо успішно вступити в спадщину за заповітом, і нехай наші поради стануть вам в нагоді!

Є питання?

Поділіться деталями. Ми з Вами зв'яжемося найближчим часом