Цивільний шлюб і розділ майна

Цивільний шлюб і розділ майна

Замовити консультацію

Цивільний шлюб дає відчуття свободи: посварилися — роз’їхалися, і ніхто нікому нічого не винен. Дійсно, якщо пара прожила в такому шлюбі рік-два і нажила тільки загальну кавоварку, проблем не буде. Але якщо шлюб тривав десятиліття, і пара придбала будинок, машину, землю, то просто так розійтися буде складніше. Пара захоче поділити майно, і, якщо вони не домовляться по-хорошому, ділити нажите доведеться через суд.

З такими випадками ми стикаємося регулярно. У цій статті розповімо, як ділять майно цивільні подружжя в Україні і що для цього потрібно.

Яким законом регулюється розділ майна в цивільному шлюбі?

В Україні 82% молодих людей від 18 до 29 років підтримують цивільний шлюб, а 45% дорослих схвалюють такий вибір молоді. Тобто, його з повним правом можна вважати нормою для українського суспільства. У законодавстві ця норма відображена в ст. 74 Сімейного кодексу України:

Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Це означає, що все нажите в цивільному шлюбі буде поділено точно на таких же підставах, як і нажите в офіційному шлюбі.

Про них говориться в ст. 60 Сімейного кодексу України:

 1. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
 2. Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Іншими словами, якщо пара звернеться до суду, у неї є великий шанс на розділ майна, купленого в цивільному шлюбі, порівну.

Какое имущество поделят?

Ділити можна тільки спільне майно, куплене в шлюбі. Щоб воно таким вважалося, повинні дотримуватися 2 умови:

 1. Майно повинно бути куплено в період спільного життя пари.
 2. Бути результатом їх праці. Тобто важливо, щоб чоловік і жінка разом жили і вели домашнє господарство.

Якщо одна з цих умов не виконується або не доводиться, то власність вважається роздільною або спільною частково. Таке майно буде поділено або частками, або дістанеться тільки його власнику.

Яке майно не поділять?

Не поділять особисте майно. До особистого (неподільного) майну відносять:

 1. Особисті речі (наприклад, одяг, годинник).
 2. Речі, подаровані чоловіку чи жінці, або успадковані.
 3. Майно, набуте до цивільного шлюбу.

Такі речі дістануться тільки їх власнику, а інша сторона на них прав не матиме.

Яких труднощів очікувати?

Коли люди живуть в офіційному шлюбі, у них є свідоцтво про шлюб, і їм легко довести сам факт спільного проживання.

Коли люди живуть в цивільному шлюбі, довести, що вони дійсно жили разом, не так просто. Для цього їм знадобиться зробити дві речі:

 1. Додати в позовну заяву про розподіл майна рядок про те, що потрібно довести факт спільного проживання.
 2. Прикласти до позову докази: спільні фото, квитки із загальних поїздок, кредитні документи, де один бере кредит, а другий виступає поручителем, фото з дитиною і інші.

Тут у подружжя зазвичай і виникають основні складності, в рішенні яких потрібен юрист.

Ще одне «але»

З розділом майна в цивільному шлюбі пов’язаний ще один ризик: поки буде йти суд, власник майна, тобто той, на кого воно записано, може встигнути його продати або подарувати. І поки справа дійде до розділу, ділити буде вже нічого.

У зв’язку з цим на початку процесу на майно зазвичай накладають арешт, і починати цю процедуру потрібно якомога швидше. У цьому випадку знадобиться адвокат.

Яких труднощів очікувати?

 1. Цивільний шлюб в Україні прирівнюється до офіційного, майно, нажите в ньому, ділиться порівну.
 2. Приватне, успадковане і подароване майно не ділиться.
 3. Щоб розділити майно в цивільному шлюбі, потрібно довести факт спільного проживання. Для цього треба подати позовну вимогу до суду і навести докази спільного життя і ведення господарства. Такий позов подається в складі загального діловодства і не вимагає окремого порядку.
 4. З огляду на ряд складнощів, з якими пов’язаний розділ майна в цивільному шлюбі, варто звернутися до адвоката. Особливо, коли мова йде про коштовне майно.

Є питання?

Поділіться деталями. Ми з Вами зв'яжемося найближчим часом