Визнання батьківства

Юридична практика в Україні для тих, хто не перебуває в шлюбі

Отримати пораду адвоката
Здавалося б, що може бути прекрасніше за народження дитини. Новоспечені батьки в мить відчувають повноту свого сімейного щастя. І, якщо офіційні подружжя автоматично стають мамою і татом, то в цивільному шлюбі все трохи інакше.

До жінки питань не так вже й багато — вона визначається матір’ю дитини на підставі документів з пологового будинку. А ось чоловік може бути визнаний батьком або через РАЦС, або з юридичною допомогою через суд.

Як визнати батьківство: можливі варіанти

В Україні існує три способи встановлення походження дитини від батька:

 

 1. За законом, якщо батьки перебувають в офіційному шлюбі. Згідно ст. 122 Сімейного кодексу України (СКУ) дитина, зачата і (або) народжена у шлюбі, вважається дитиною подружжя. Для реєстрації дитини батьки подають свідоцтво про шлюб і документ з пологового будинку.
 2. Добровільний порядок, якщо батьки не перебувають в офіційному шлюбі. Якщо чоловік і жінка не перебувають в офіційному шлюбі, то походження дитини від чоловіка встановлюється згідно їх спільної заяви (ст. 125 СКУ).
 3. За рішенням суду. Встановлення факту походження дитини від чоловіка можливо також за рішенням суду (п.3 ст.125 СКУ).

1. За законом: презумпція батьківства

Для початку визначимося з «презумпцією». Презумпція — припущення, що визнається істинним, поки не доведено протилежне.

У нашому контексті передбачається, що чоловік, будучи офіційним чоловіком жінки, автоматично вважається батьком її дитини. Нікому нічого доводити не потрібно: народили дитину, взяли довідку з пологового будинку, свідоцтво про шлюб, і протягом місяця зареєстрували нову людину в РАЦСі.

Бувають випадки, коли сім’я розпадається до народження дитини. Якщо дитина народжується до закінчення 10 місяців з моменту розпаду сім’ї, то вона вважається дитиною подружжя.

Колишнє подружжя може подати спільну заяву про невизнання чоловіка батьком дитини, але тільки в разі, якщо інший чоловік визнає себе батьком дитини. Це повинно бути також підтверджено спільною заявою матері дитини та її новим чоловіком.

2. Добровільний порядок визнання батьківства

У разі, коли чоловік і жінка не перебувають в офіційному шлюбі, то визнання батьківства можливо за спільною заявою. Для цього зовсім не обов’язково звертатися в суд. Необхідно лише заздалегідь заповнити бланк заяви та підготувати всі необхідні документи для подачі в РАЦС.

Із заявою треба подати:

 • Паспорта батьків і документ з пологового будинку.
 • Бланк спільної заяви затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/2 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» з усіма доповненнями і правками.

Заяву необхідно подавати разом, щоб встановити факт добровільності намірів чоловіка і жінки. Якщо такої можливості немає, то подати заяву можна за допомогою юриста з сімейного права на підставі довіреності.

Буває і так, що батьком дитини стає неповнолітній. В цьому випадку юнака запишуть батьком дитини, але повідомлять його батьків, опікунів або піклувальників неповнолітнього.

Тобто, можливий невеликий скандал, але заборонити юнаку записувати себе батьком дитини матінки-тітоньки не мають права.

Ось здавалося б і все: народили, заяву написали, документи взяли і зареєстрували немовля. Добровільний порядок визнання батьківства — не самий складний процес. Але не забувайте, що в даному розділі йдеться про людей, які з певних причин не перебувають в офіційному шлюбі. Тому, щоб уникнути можливих проблем, краще заздалегідь проконсультуватися з юристом з питань сімейного права. Це допоможе захистити вашу дитину від зайвих проблем в майбутньому.

3. Визнання батьківства за рішенням суду

Досить часто плутають поняття «визнання батьківства» і «встановлення батьківства». В юридичній практиці це абсолютно різні правові процеси.

Процедура визнання батьківства полягає у визначенні споріднення між чоловіком і дитиною в судовому порядку.

Встановлення ж батьківства — також судова процедура, яка можлива тільки після смерті чоловіка. Це можливо лише в тому випадку, якщо в Книзі реєстрації народжень запис про батька дитини проводиться зі слів матері.

Але повернемося до процедури визнання батьківства через суд. Мета судового засідання — визнати конкретну особу батьком дитини.

Позовної давності ця категорія справ не має. Але, якщо чоловік вважає себе батьком дитини жінки, яка на момент зачаття була одружена з іншим, то тут може бути виключення. Він може протягом 1 року з моменту, коли дізнався про своє батьківство, подати відповідний позов. Відповідачем за даним позовом виступатиме чоловік, який до цього вважав себе батьком дитини.

Всі справи про визнання батьківства розглядаються в судах виключно на підставі позовної заяви.

Таку заяву готують і подають згідно з нормами Цивільного процесуального кодексу України.

До позовної заяви в обов’язковому порядку необхідно додати:

 • квитанцію про сплату судового збору (704, 80 грн до 01.01.2019);
 • копію свідоцтва про народження дитини, якщо така є на руках;
 • інші документи, які підтверджують факти спорідненості між позивачем та дитиною.

Позовну заяву до суду про визнання батьківства можуть подавати:

 • мати дитини;
 • її опікун або піклувальник;
 • сама дитина, коли досягне повноліття;
 • чоловік, який вважає себе батьком дитини.

При підготовці до судового засідання ваш адвокат буде збирати ряд доказів про спорідненість між чоловіком і дитиною:

 • покази свідків;
 • письмові і речові докази;
 • фотографії, рахунки, листи і так далі;
 • аудіо- та відеозаписи;
 • висновки експертів. 

Генетична експертиза

Важливим і незаперечним доказом у цьому процесі є генетична експертиза або так званий «тест ДНК». Проводиться така експертиза тільки за рішенням суду, і з імовірністю в 99,99% може довести спорідненість між чоловіком і дитиною.

Якщо ж ви проти волі чоловіка хочете визнати його батьком дитини, і суд ухвалив рішення про проведення генетичної експертизи, то такого можливого батька тільки доставлять до медичного закладу. Проти волі взяти генетичний матеріал в Україні неможливо.

Якщо рішенням суду конкретна людина визнана дитиною батька, то в свідоцтво про народження вносяться зміни і видається новий бланк.

У спірних юридичних процесах дуже важлива грамотна робота адвоката. Спеціаліст з питань сімейного права зможе заздалегідь оцінити всі можливі ризики щодо майбутньої справі і максимально підготуватися до процесу. Це, в свою чергу, гарантує результат, максимально враховує ваші інтереси.

Є питання?

Напишіть, що трапилося. Ми відповімо на пошту або передзвонимо