Ліквідація підприємства при банкрутстві

Гру закінчено

Замовити консультацію

Навряд чи знайдеться доросла людина, яка не знайома з терміном “банкрут”. У повсякденному житті так ми називаємо людину або компанію, чиї фінансові ресурси не покривають витрати, а то і зовсім відсутні.

Більш точно поняття банкрутство визначено Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі — Закон про банкрутство).

Банкрутство — це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди, а також погасити зобов’язання перед кредиторами не інакше, ніж через процедуру ліквідації.

Зверніть увагу на те, що визнання банкрутства і ліквідація підприємства — ланки одного ланцюга. Неможливо визнати компанію банкрутом і не ліквідувати її. Фактично, це кінець конкретної юридичної особи.

Законодавча база

Всі норми і процедури ліквідації юридичної особи (наприклад, товариства з обмеженою відповідальністю — ТОВ) через банкрутство регулюються наступними законодавчими актами:

Чимале значення мають також інші нормативні акти, які періодично вносять поправки і доповнення до законів.

Правова база досить об’ємна, тому буде доцільним залучити компетентних адвокатів, які забезпечать юридичний супровід процедури банкрутства підприємства.

Ліквідація підприємства через процедуру банкрутства

Визнання банкрутства і ліквідація підприємства — завершальний етап дуже тривалого судового процесу.

Беручи до уваги той факт, що розгляд справи в суді неможливий без повного комплекту документів, радимо уважно вивчити перелік в Законі про банкрутство, або звернутися за допомогою в підготовці документів до юриста (стаття 11 Закону про банкрутство).

Отже, заяву в суд про розгляд справи по визнанню банкрутства може подати кредитор або власник підприємства.

До моменту прийняття остаточного судового рішення про визнання банкрутства і ліквідації підприємства може минути рік і більше.

Така тривалість судового процесу обумовлена тим, що справа буде розглядатися в кілька етапів.

Етап 1. Підготовка документів і подача заяви в суд.

Етап 2. Підготовче засідання суду, відкриття судового провадження у справі про банкрутство.

Етап 3. Введення процедури розпорядження майном підприємства. В рамках цієї процедури суд призначає розпорядника майном підприємства. Основне його завдання — провести аналіз фінансового стану компанії; контролювати процес управління і збереження майна, а також вибір найбільш оптимального варіанту подальшого розвитку подій. Це може бути санація, мирова угода або ліквідація підприємства для задоволення вимог кредиторів. Процедура вводиться на 115 календарних днів і може бути продовжена за рішенням суду.

Етап 4. Визначення кредиторів і їх вимог.

Етап 5.  Попереднє засідання суду і винесення рішення про подальші дії: санацію підприємства, укладення мирової угоди або ліквідацію.

Етап 6. Якщо фінансово-економічний стан підприємства не вдалося врятувати вжитими заходами, то на заключному засіданні суду виноситься рішення про визнання підприємства банкрутом та його ліквідації.

Етап 7. Ліквідаційна процедура.

Ліквідація підприємства через процедуру банкрутства

Після винесення остаточного судового рішення про визнання банкрутства і ліквідації, всі активи, документи, печатки підприємства-боржника переходять в управління ліквідатора.

Ліквідатор — фізична особа, що відповідно до рішення господарського суду проводить ліквідаційні процедури боржника, визнаного банкрутом, та задовольняє вимоги кредиторів у встановленому законом порядку (стаття 41 Закону про банкрутство).

З дня його призначення до нього переходять всі функції і обов’язки керівника підприємства.

Після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор продає його через аукціон або конкретній юридичній або фізичній особі.

Потім покриваються всі борги перед кредиторами в порядку, визначеному статтею 45 Закону про банкрутство.

Після всіх процедур і погашення заборгованості перед кредиторами, колишніми співробітниками, фіскальними органами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс.

Ліквідатор виконує свої функції до моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб запису про закінчення юридичної особи-банкрута.

Після того, як юридична особа буде виключена з держреєстру, вона вважається ліквідованою без правонаступництва.

Хотілося б нагадати, що судове засідання по визнанню банкрутства і ліквідаційна процедура можуть тривати досить довго. І цей процес досить складний, тому що складається з багатьох етапів. Цілком логічно припустити, що правова допомога юристів і адвокатів полегшить розуміння всього, що відбувається, і полегшить вашу участь у багатьох процесах.

Корисна інформація

Є питання?

Поділіться деталями. Ми з Вами зв'яжемося найближчим часом