Стягнення заборгованості за розписками та договорами позики

Получить совет адвоката

Дай в борг другові — втратиш і гроші, і друга. Давайте розберемося, як не втратити хоча б гроші і що робити, якщо виникнуть проблеми.

Розписка

Розписка — документ у вільній формі, який друкують або пишуть від руки. Суть розписки зводиться до того, що одна людина взяла в борг у іншої певну суму грошей і зобов’язується повернути її в певний строк.

Щоб розписка була дійсна на суді, вона має містити таку інформацію:

  1. Хто взяв в борг — ПІБ, паспортні дані, ІПН та адресу.
  2. Хто дав в борг — ПІБ, паспортні дані, ІПН та адресу.
  3. Фраза «…отримав у борг гроші …» — вона підтверджує, що гроші отримані саме в борг.
  4. Сума боргу, прописана цифрами та літерами.
  5. Валюта боргу. Ст. 533 ГК (частина 1) передбачає, що всі позики в Україні видаються в гривні. Але в розписці можна вказати еквівалент у валюті, щоб не втратити гроші, якщо курс валюти зросте.
  6. Дата складання розписки і дата повернення боргу.
  7. Відсотки і штрафи.

Прізвище та підпис позичальника мають бути написані його рукою, і на цьому треба наполягти. Бувають випадки, коли позичальник на суді відмовляється визнати, що він взагалі брав у борг, і тоді суд призначає почеркознавчу експертизу. Якщо вона підтвердить, що почерк позичальника, то йому доведеться визнати провину.

Договір позики

У рішенні №6-79цс14 від 2.07.2014 Верховний суд України в черговий раз визнав рівність договору позики та розписки, а також підтвердив, що порушення умов розписки тягне за собою фінансові санкції.

Але, якщо сума боргу перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів, або, коли кредитором виступає юридична особа, треба обов’язково укладати договір позики.

Це документ рівнем вище розписки, і має певну форму. Складається за допомогою юриста.

Як вимагати борг за розпискою або договором позики

Подавати в суд можна на четвертий день прострочення боргу. Але ми радимо таку схему: спочатку усне нагадування — іноді люди просто забувають про зобов’язання. Якщо позичальник протягом трьох днів мовчить, йому потрібно відправити лист з повідомленням із проханням погасити борг. Лист-повідомлення в цьому випадку буде підтвердженням на суді про те, що ви намагалися вирішити питання мирно.

Якщо позичальник не повертає гроші після отримання листа, подавайте судовий позов.

Права позичальника

Постраждалою стороною буває і позичальник. Наприклад, він повернув борг, але не взяв з кредитора розписку про отримання грошей. Кредитор продовжує вимагати борг. Щоб такого не сталося, кожен рух грошей підтверджуйте розпискою або квитанцією про поповнення рахунку. Інакше справа дійде до суду, і борг вимагатимуть повторно.

Коли потрібен адвокат

На стадії складання розписки або договору позики. Адвокат розбереться в нюансах і складе документ, який вас захистить.

Якщо термін повернення боргу підійшов, але гроші вам не повернули, ми складемо позов і будемо представляти ваші інтереси в суді.

Також ми розглядаємо справи боржників, які повернули борг, але їх продовжують звинувачувати в неповерненні грошей.

Наша перевага

Отримати рішення суду — половина справи. Головна складність в тому, щоб це рішення реалізувати. Ми не залишаємо клієнта після суду і контролюємо виконання рішення до тих пір, поки ви не отримаєте свої гроші в повному обсязі.

У кожному випадку ми пам’ятаємо: якщо ви або вам позичили гроші, це означає, що колись у вас з цією людиною були довірчі відносини. Ми намагатимемося не тільки повернути борг, але і зберегти вам друга.

Телефонуйте або заповнюйте форму нижче. Будемо раді допомогти!

Є питання?

Напишіть, що трапилося. Ми відповімо на пошту або передзвонимо