Узаконення самовільного будівництва

Отримати пораду адвоката

Самобуд — будинок, гараж, сарай, побудовані без дозвільної документації. Самобудом також вважають об’єкти, зведені в недозволеному місці або з порушенням будівельних правил і норм.

Чому треба узаконювати самовільне будівництво

Все просто — у самобуду немає господаря. Тобто, номінально він є, але за паперами самобуд нічий: господар має право тільки на матеріали, з яких побудований будинок, але ні продати, ні подарувати, ні передати у спадок сам об’єкт не має права. Житловий будинок навіть не підключать до комунікацій і не введуть в експлуатацію.

Якщо мова про гаражі, господарські будівлі, які не потрібно вводити в експлуатацію, і продавати їх ніхто не планує, узаконити все одно треба. Чому? Часто скарги на самобуд приходять до місцевих органів від сусідів, з якими щось «не поділили». Самобуд перевіряє комісія, і справа закінчується штрафами.

Штрафи немаленькі, і залежать від того, якої шкоди завдасть самобуд при аварії:

  • Категорія СС-1 — незначні наслідки (гаражі, дачі, будинки не вище 4-х поверхів, сума збитку при аварії яких складає 2 000 мінімальних зарплат — 640 000 гривен. Об’єкти I-II категорій складності);
  • Категорія СС-2 — середні наслідки (житлові багатоквартирні будинки, сума збитків становить від 2 000 до 150 000 мінімальних зарплат — від 640 000 до 480 000 000 гривен. Об’єкти III-IV категорій складності);
  • Категорія СС-3 — значні наслідки (заводи і великі споруди, будинки вище 100 метрів. Аварія може спричинити втрату об’єктів культурної спадщини, порушення роботи систем транспортної та енергетичної інфраструктури. Сума збитку перевищить 150 000 мінімальних зарплат — більше 480 000 000 грн).

У разі несплати штрафу будівлю можуть знести, причому оплачувати знесення доведеться господареві.

Як легалізувати самобуд

Самостійно це можна зробити через районну адміністрацію і через суд.

Через суд. Якщо ви впевнені в законності своєї споруди, можна звертатися до суду. Але, як показує практика, суд рідко схвалює такого роду позови. Щоб підвищити свої шанси, до справи можна додати довідки від районного відділу архітектури, пожежної служби та районної санітарно-епідеміологічний станції. Але вони не гарантують успіх.

Через районну адміністрацію. Для цього на руках повинні бути документи:

  • Технічний паспорт.
  • Державний акт.
  • Декларація з ДАБК.
  • Паспорт і код з нотаріально завіреними копіями.
  • Квитанції про оплату держмита.
  • Рішення міської/сільської ради про присвоєння адреси.

Збір таких документів в середньому займає 2-3 місяці, більшу частину з яких складають черги і бюрократія.

Норми ДБН ускладнюють справу

В Україні діють будівельні норми і правила (ДБН), яких потрібно дотримуватися при будівництві. Наприклад, відстань від вашого будинку до сусідського не повинна бути менше 8 метрів, а відстань до межі своєї ділянки — не менше 1 метра. Часто люди не підозрюють про такі порушення — визначити їх можна тільки за допомогою топографічної зйомки. Якщо ці норми не дотримані, будівлю не легалізують.

Приклад з практики

Сім’я побудувала будинок на своїй землі. Тінь від будинку падала на сусідський город, і це викликало конфлікти. В результаті сусіди подали скаргу в місцеву адміністрацію про незаконність будівництва. Комісія з’ясувала, що будинок побудований законно, але без дотримання норми ДБН — відстань до будинку сусідів була всього 6 метрів. Нічого не підозрювавшим господарям виписали штраф. Ми захистили права власників і звели витрати до мінімуму.

Бувають випадки, коли люди втомлюються від бюрократичної тяганини і звертаються до різного роду помічників за «липовими» документами. Виходить швидше і дешевше. Але «липа» не витримує офіційної перевірки, і господар отримує одразу два штрафи — за самовільне будівництво і за підробку документів. Ми рекомендуємо не сподіватися на авось і одразу робити все по закону.

Як допоможе адвокат

Під час консультації ми розглядаємо справу, складаємо стратегію захисту та даємо список документів, які треба зібрати. Якщо потрібно, допомагаємо з їх оформленням. На цьому процес узаконення для вас завершується: ви живете своїм життям і в обумовлений термін отримуєте право власності на свою вже законну будівлю. При цьому економите собі два-три місяці часу і гроші — наші послуги обійдуться в 10 разів дешевше штрафів.

Є питання?

Напишіть, що трапилося. Ми відповімо на пошту або передзвонимо