м. Київ бізнес-центр Botanic Towers вул. Саксаганського, 119 офіс 29 (8 поверх)

м. Київ бізнес-центр Botanic Towers
вул. Саксаганського, 119офіс 29 (8 поверх)

Нове про новобудови

Що чекає інвесторів і забудовників з прийняттям закону №7085

Заказать консультацию

Що чекає інвесторів і забудовників з прийняттям закону №7085

Купуючи нову квартиру, часто думають навіть не про те, як будуть виплачувати кредит, а про законність самого будівництва, в яке вкладено кредитні гроші.

Статистика підтверджує обґрунтованість таких побоювань: компанія Monitor.Estate оприлюднила цифри:

  • Київ (та область), Одеса і Львів разом зводять близько 10% легітимного житла.
  • У самому Києві третина новобудов — проблемні.

Тому зрозумілий інтерес інвесторів до ініціативи ВР України з виявлення незаконного будівництва. Йдеться про ЗУ №7085 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері містобудування». Його друге читання заплановано на травень 2019 року.

У прозорості ринку житла зацікавлені й забудовники: їхній добробут залежить від розвитку бізнесу. А успішність розвитку ринку експерти напряму пов’язують з його відкритістю.

Доступність інформації про будівництво важлива і можливим покупцям нових квартир.

Ось чому із ЗУ №7085 варто познайомитися ближче.

Створення Єдиної державної системи

Ухвалення ЗУ №7085 дасть старт створенню Єдиної державної «будівельної» системи. Її призначення зводиться до двох моментів:

автоматизація всіх етапів оформлення й отримання дозвільної документації на будівництво;
прозорість на будь-якій стадії будівництва. Доступність інформації від першого дозвільного документа до введення в експлуатацію.

Система зменшить взаємодію забудовників із чиновниками, що дозволить знизити кількість порушень під час оформлення документів. Доступність інформації інвесторам про хід будівництва також буде дисциплінувати забудовників.

Підготовкою до впровадження Єдиної системи вже займаються фахівці Мінрегіонрозвитку. У процесі її створення Україна скористається міжнародною допомогою — брати участь у впровадженні та фінансуванні нововведення буде проект TAPAS («Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послуги»).

В системі передбачається наявність трьох частин.

Частина 1: електронний кабінет забудовника.

Кабінет стане інструментом взаємодії забудовників із державними органами. Тут можна буде розібратися з труднощами в оформленні дозвільних документів. А також оскаржити будь-яке рішення без особистого контакту з чиновниками.

Впровадження деяких функцій кабінету вже почалося в березні 2019 року. Для цього було прийнято відповідну постанову Кабміну. Запустити кабінет повністю зможуть через 3 місяці після набуття законом чинності.

Частина 2: реєстр.

Це буде сховище повної бази даних по будівництву. Її складатиме оброблена інформація з технологічних питань. Оскільки там будуть міститися й секретні відомості (про військових або захищених авторським правом об’єктах), воно буде закритим. Ті дані, які зроблять загальнодоступними, будуть у третій частині системи.

Частина 3: публічний портал.

Тут буде зібрана вся інформація реєстру, відкрита для широкого доступу. Зараз йде активне обговорення, які саме дані доцільно робити публічними.

Терміни впровадження системи

Впроваджувати дане нововведення планують в 2 етапи.

Перший етап

Буде тривати 1 рік з моменту прийняття законопроекту. За цей час планують ввести в роботу такі функції:

  • експертизу проектів;
  • видачу сертифікатів;
  • проведення технічних інвентаризацій, і т.п.

Другий етап

Буде тривати 2 роки з моменту запуску. За цей час в електронному вигляді стануть доступні:

  • вихідні дані;
  • обмеження;
  • містобудівні умови;
  • технічні умови.

«Підводні камені» нової системи

Здавалося б, запропонована система вигідна й зручна всім. Але створення колосальної електронної бази і її доопрацювання потребують зусиль і часу. На початку це ускладнить інвесторам роботу з даними.

Із забудовниками ще складніше. Статистика говорить про те, що багато хто з них працює поза правовим полем. Економлячи на узгодженнях, вони мають більший прибуток, аніж законослухняні будівельники. Нова система висвітить такі моменти: наслідками її впровадження можуть бути скандали й економічний спад галузі.

Аналіз наслідків її «прозорості» невтішний для нелегітимних забудовників. Одна консалтингова компанія навіть допускає скорочення ринку вдвічі. У зоні ризику опиняться будівельники з неповним пакетом дозвільної документації. Такі забудовники, підтримуючи нововведення теоретично, будуть перешкоджати йому практично.

Єдина система буде входити в наше життя довго й важко. Але альтернативи наведення порядку немає. В іншому випадку ринок будівництва житла «може чекати колапс». Це — думка начальника відділу продажів «Svitlo Park» Олександра Панфілова. І ми з ним згодні.

Є питання?

Зателефонуйте або залиште заявку. Ми з Вами зв’яжемося найближчим часом

Заказать консультацию