м. Київ вул. Івана Мазепи, 3-б, офіс 245
(станція метро Арсенальна)

м. Київ вул. Івана Мазепи, 3-б, офіс 245

(станція метро Арсенальна)

Банкрутство

Замовити консультацію

Банкрутство ТОВ

Кожна компанія в своїй діяльності переживає кризу. Це факт. На жаль, не всі компанії кризу врешті переживають, і спроби щось змінити не покращують фінансовий стан. Бізнес балансує на межі банкрутства, кредитори “душать”, власники шукають вихід.

Багато хто сприймає банкрутство як повний крах для бізнесу і пляму на репутації власника або керівника. Сама ж процедура банкрутства в Україні забирає дуже багато часу і сил. Але багато експертів вважають, що визнання банкрутства юридичної особи іноді є оптимальним виходом зі складної ситуації.

Не поспішайте називати себе банкрутом

Якщо ваша компанія зіткнулася з серйозними фінансовими проблемами, то не поспішайте називати себе і свою компанію банкрутом.

Визнати компанію банкрутом і прийняти рішення про її ліквідацію може тільки суд. До того моменту юридична особа вважається боржником.

Банкрутство — визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність.

Боржник — юридична особа, яка на протязі трьох місяців не може виконати свої фінансові зобов’язання у встановлений термін, що підтверджено судовим рішенням.

Більш детально ці поняття розкриває стаття 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі за текстом — Закон).

Тобто, банкрут — це компанія, яка судом визнана нездатною погасити свої борги.

Але до початку розгляду справи в суді та винесення відповідного рішення у керівництва юридичної особи є варіанти виправити фінансове становище компанії.

Визнання банкрутства і ліквідація компанії — останній етап, якому мають передувати заходи щодо запобігання банкрутству.

Як можна попередити банкрутство:

  • боржнику може бути надана фінансова допомога для погашення всіх зобов’язань перед кредиторами, податків і соціальних виплат;
  • санація боржника до моменту відкриття провадження у справі про банкрутство (ст. 5, 6 Закону), тобто вжиття заходів з відновлення платоспроможності боржника.

Якщо виправити фінансове становище все ж не вдалося, то боржник і / або кредитор мають право звернутися до господарського суду з вимогою почати розгляд справи по банкрутству.

Банкрутство як спосіб почати бізнес з чистого аркуша

Перше, що спадає на думку, коли мова заходить про можливе банкрутство компанії, — неправильний підхід до управління бізнесом і фінансового планування. У більшості підприємців відношення до цієї процедури різко негативне, і сприймається як кінець своєї бізнес кар’єри. Але є й інша точка зору: українське законодавство дає можливість використовувати банкрутство як спосіб почати бізнес з нового аркуша.

Більш детально, звичайно ж, розповість про це професійний юрист. Але, якщо ви хочете самостійно розібратися у всіх тонкощах, то першим варто вивчити Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом“, на який ми посилалися вище.

Не зайвими будуть знання і орієнтація в нормах господарського та цивільного кодексів України, законів про господарські товариства та реєстрацію юросіб. Вивчивши їх, можна виділити деякі вигоди, які отримує боржник в процесі визнання його банкрутом.

Вигоди від визнання підприємства банкрутом

1. Мораторій на задоволення вимог кредиторів

З моменту відкриття провадження у справі про банкрутство вводиться мораторій на виконання боржником грошових зобов’язань, в тому числі і податкових. Крім того, мораторій може заборонити застосування фінансових санкцій та нарахування пені.

2. Ліквідація підприємства без перевірки податкових органів

Порушення справи про банкрутство податкова розглядає як можливість для проведення позапланової перевірки. На практиці такі перевірки проходять рідко, та й мораторій захищає боржника від додаткових нарахувань і штрафів.

Грамотний юридичний захист допоможе вам відбитися від непроханих гостей і захистити свої інтереси в процесі банкрутства.

3. Знімаються арешти та інші обтяження з активів

У процесі банкрутства з майна боржника знімаються арешти і обмеження. Заставне майно повинно бути реалізовано відповідно до порядку, передбаченому Законом. Визнання банкрутства дозволяє зняти існуючі обмеження і реалізувати активи компанії, доступ до яких був обмежений.

4. Погашаються вимоги кредиторів

Одним з головних результатів банкрутства в Україні є погашення всіх боргів перед кредиторами. Банкрутство направлено на те, щоб припинити існування боржника, ліквідувавши його, а не відновити його платоспроможність.

Процес визнання банкрутства досить тривалий, чітко регламентований законодавством України. Для багатьох цей процес має негативний характер, для деяких означає можливість переформатувати свій бізнес і почати все з чистого аркуша. У будь-якому випадку, юридичний супровід в процесі визнання банкрутства і ліквідації підприємства гарантує дотримання законності всіх вимог і ваших інтересів.

Ліквідація підприємства при банкрутстві

Навряд чи знайдеться доросла людина, яка не знайома з терміном “банкрут”. У повсякденному житті так ми називаємо людину або компанію, чиї фінансові ресурси не покривають витрати, а то і зовсім відсутні.

Більш точно поняття банкрутство визначено Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі — Закон про банкрутство).

Банкрутство — це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди, а також погасити зобов’язання перед кредиторами не інакше, ніж через процедуру ліквідації.

Зверніть увагу на те, що визнання банкрутства і ліквідація підприємства — ланки одного ланцюга. Неможливо визнати компанію банкрутом і не ліквідувати її. Фактично, це кінець конкретної юридичної особи.

Законодавча база

Всі норми і процедури ліквідації юридичної особи (наприклад, товариства з обмеженою відповідальністю — ТОВ) через банкрутство регулюються наступними законодавчими актами:

Чимале значення мають також інші нормативні акти, які періодично вносять поправки і доповнення до законів.

Правова база досить об’ємна, тому буде доцільним залучити компетентних адвокатів, які забезпечать юридичний супровід процедури банкрутства підприємства.

Ліквідація підприємства через процедуру банкрутства

Визнання банкрутства і ліквідація підприємства — завершальний етап дуже тривалого судового процесу.

Беручи до уваги той факт, що розгляд справи в суді неможливий без повного комплекту документів, радимо уважно вивчити перелік в Законі про банкрутство, або звернутися за допомогою в підготовці документів до юриста (стаття 11 Закону про банкрутство).

Отже, заяву в суд про розгляд справи по визнанню банкрутства може подати кредитор або власник підприємства.

До моменту прийняття остаточного судового рішення про визнання банкрутства і ліквідації підприємства може минути рік і більше.

Така тривалість судового процесу обумовлена тим, що справа буде розглядатися в кілька етапів.

Етап 1. Підготовка документів і подача заяви в суд.

Етап 2. Підготовче засідання суду, відкриття судового провадження у справі про банкрутство.

Етап 3. Введення процедури розпорядження майном підприємства. В рамках цієї процедури суд призначає розпорядника майном підприємства. Основне його завдання — провести аналіз фінансового стану компанії; контролювати процес управління і збереження майна, а також вибір найбільш оптимального варіанту подальшого розвитку подій. Це може бути санація, мирова угода або ліквідація підприємства для задоволення вимог кредиторів. Процедура вводиться на 115 календарних днів і може бути продовжена за рішенням суду.

Етап 4. Визначення кредиторів і їх вимог.

Етап 5. Попереднє засідання суду і винесення рішення про подальші дії: санацію підприємства, укладення мирової угоди або ліквідацію.

Етап 6. Якщо фінансово-економічний стан підприємства не вдалося врятувати вжитими заходами, то на заключному засіданні суду виноситься рішення про визнання підприємства банкрутом та його ліквідації.

Етап 7. Ліквідаційна процедура.

Ліквідація підприємства через процедуру банкрутства

Після винесення остаточного судового рішення про визнання банкрутства і ліквідації, всі активи, документи, печатки підприємства-боржника переходять в управління ліквідатора.

Ліквідатор — фізична особа, що відповідно до рішення господарського суду проводить ліквідаційні процедури боржника, визнаного банкрутом, та задовольняє вимоги кредиторів у встановленому законом порядку (стаття 41 Закону про банкрутство).

З дня його призначення до нього переходять всі функції і обов’язки керівника підприємства.

Після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор продає його через аукціон або конкретній юридичній або фізичній особі.

Потім покриваються всі борги перед кредиторами в порядку, визначеному статтею 45 Закону про банкрутство.

Після всіх процедур і погашення заборгованості перед кредиторами, колишніми співробітниками, фіскальними органами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс.

Ліквідатор виконує свої функції до моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб запису про закінчення юридичної особи-банкрута.

Після того, як юридична особа буде виключена з держреєстру, вона вважається ліквідованою без правонаступництва.

Хотілося б нагадати, що судове засідання по визнанню банкрутства і ліквідаційна процедура можуть тривати досить довго. І цей процес досить складний, тому що складається з багатьох етапів. Цілком логічно припустити, що правова допомога юристів і адвокатів полегшить розуміння всього, що відбувається, і полегшить вашу участь у багатьох процесах.

Є питання?

Зателефонуйте або залиште заявку. Ми з Вами зв’яжемося найближчим часом

Замовити консультацію